List of Registered Participants

Varun .

Pilani, India

Eduard Abdullin

Tomsk, Russian Federation

Meysam Abedi

Tehran, Iran, Islamic Republic of

Volha Abidzina

Mogilev, Belarus

Dmitry Ageychenkov

Moscow, Russian Federation

Yuriy Akhmadeev

Tomsk, Russian Federation

Vitaly Alexeenko

Tomsk, Russian Federation

Julia Anishchenko

Moscow, Russian Federation

Dmitry Antonovich

Novopolotsk, Belarus

Svetlana Arbuzova

Tomsk, Russian Federation

Grigoriy Argunov

Tomsk, Russian Federation

Anton Artyomov

Tomsk, Russian Federation

Nazir Ashurbekov

Makhachkala, Russian Federation

Aleksei Astashov

Moscow, Russian Federation

Valiantsin Astashynski

Minsk, Belarus

Yauheni Auchynnikau

Grodno, Belarus

Svetlana Avtaeva

Novosibirsk, Russian Federation

Vladislav Babitski

Minsk, Belarus

Mikhail Babushkin

Moscow, Russian Federation

Ilya Bakeev

Tomsk, Russian Federation

Vladimir Bardakov

Irkutsk, Russian Federation

Dmitrii Batomunkuev

Novosibirsk, Russian Federation

Alexander Batrakov

Tomsk, Russian Federation

Dmitry Beloplotov

Tomsk, Russian Federation

Galina Bleykher

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Bogachev

Moscow, Russian Federation

Petr Bokhan

Novosibirsk, Russian Federation

Alexander Bolotov

Tomsk, Russian Federation

Evgeny Budovskikh

Novokuznetsk, Russian Federation

Igor Bunin

Moscow, Russian Federation

Yury Burachevsky

Tomsk, Russian Federation

Victor Burdovitsin

Tomsk, Russian Federation

Valentina Chebodaeva

Tomsk, Russian Federation

Rustam Cherdizov

Tomsk, Russian Federation

Vera Cherepanova

Novosibirsk, Russian Federation

Alexander Chikhachev

Moskow, Russian Federation

Darya Danilyuk

Moskow, Russian Federation

Dorzho Dasheev

Ulan-Ude, Russian Federation

Igor Datsko

Tomsk, Russian Federation

Vladimir Denisov

Tomsk, Russian Federation

Yulia Denisova

Tomsk, Russian Federation

Vladimir Devyatkov

Tomsk, Russian Federation

Pavel Domarov

Novosibirsk, Russian Federation

Sergey Doroshkevich

Tomsk, Russian Federation

Vadim Dudnikov

alexandria, United States

Galina Dudnikova

Novosibirsk, Russian Federation

Pavel Dzhumaev

Moscow, Russian Federation

Mahmoud Elgarhy

Seoul, Korea, Democratic People's Republic of

Daniil Emlin

Yekaterinburg, Russian Federation

Kirill Evdokimov

Tomsk, Russian Federation

Igor Filatov

Ekaterinburg, Russian Federation

Ekaterina Filippova

Tomsk, Russian Federation

Vladislav Fomichev

Novosibirsk, Russian Federation

Valeria Frolova

Tomsk, Russian Federation

Ramil Gabbasov

Tomsk, Russian Federation

Azat Gabdrakhmanov

Naberezhnye Chelny, Russian Federation

Vladislav Gamaleev

Nagoya, Japan

Mikhail Gashkov

Yekaterinburg, Russian Federation

Sergei Glotov

Tomsk, Russian Federation

Pavel Golubkov

Penza, Russian Federation

Stanislav Gorev

Tomsk, Russian Federation

Alexander Grenadyorov

Tomsk, Russian Federation

Evgeny Grigoryev

Chernogolovka, Russian Federation

Aleksandr Gritsay

Omsk, Russian Federation

Vladimir Gruzdev

Novopolotsk, Belarus

Pavel Gugin

Novosibirsk, Russian Federation

Igor Gulyaev

Novosibirsk, Russian Federation

Natalia Gushchina

Yekaterinburg, Russian Federation

Vasily Gushenets

Tomsk, Russian Federation

Danil Ignatov

Tomsk, Russian Federation

Asemgul Isemberlinova

Tomsk, Russian Federation

Sergey Ishutkin

Tomsk, Russian Federation

Danis Israphilov

Naberezhnye Chelny, Russian Federation

Ivanov Ivan

Novosibirsk, Russian Federation

Alexey Ivanov

Grodno, Belarus

Igor Ivanov

Obninsk, Russian Federation

Yurii Ivanov

Tomsk, Russian Federation

Dmitry Izhoykin

Tomsk, Russian Federation

Hamed Jalili

Tehran, Iran, Islamic Republic of

Gainiya Kaiyrdy

Kurchatov, Kazakhstan

Nurbol Kaliaskarov

Kaaraganda, Kazakhstan

Alexander Kamenetskikh

Ekaterinburg, Russian Federation

Ilia Kanshin

Moscow, Russian Federation

Nurgamit Kantay

Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan

Evgeniy Kartaev

Novosibirsk, Russian Federation

Anna Kartova

Moscow, Russian Federation

Ramil Kashapov

Kazan, Russian Federation

Oleg Kashin

Tomsk, Russian Federation

Vladimir Kasianov

Tomsk, Russian Federation

Andrey Kazakov

Tomsk, Russian Federation

Aleksandr Kazantsev

Irkutsk, Russian Federation

Andrey Kaziev

Moscow, Russian Federation

Maksim Kharkov

Moscow, Russian Federation

Anatoliy Kharlov

Tomsk, Russian Federation

Mendykhan Khassenov

Astana, Kazakhstan

Galina Kholodnaya

Tomsk, Russian Federation

Yuri Khripunov

Orel, Russian Federation

Daniil Kirillov

Moscow, Russian Federation

Pavel Kiziridi

Tomsk, Russian Federation

Vasilii Klimenov

Tomsk, Russian Federation

Aleksandr Klimov

Tomsk, Russian Federation

Anatoly Klopotov

Tomsk, Russian Federation

Anatolii Kokorin

Ekaterinburg, Russian Federation

Vladimir Kokshenev

Tomsk, Russian Federation

Dobrynya Kolodko

Fryazino, Russian Federation

Ekaterina G. Komarova

Tomsk, Russian Federation

M.A. KONDRATEV

Moscow, Russian Federation

Iakov Kornev

Tomsk, Russian Federation

Yury Korolev

Tomsk, Russian Federation

Pavel Kosmachev

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Koval

Tomsk, Russian Federation

Sergey Kovalsky

Tomsk, Russian Federation

Boris Kozlov

Ryazan, Russian Federation

Andrey Kozyrev

Tomsk, Russian Federation

Konstantin Krukovskii

Tomsk, Russian Federation

Olga Krysina

Tomsk, Russian Federation

Vladimir Kuznetsov

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Landl

Tomsk, Russian Federation

Dmitry Lapitsky

Moscow, Russian Federation

Alexandr Larionov

Almaty, Kazakhstan

Ivan Lavrinovich

Tomsk, Russian Federation

Maxim Lavrukhin

Novosibirsk, Russian Federation

Andrey Leonov

Tomsk, Russian Federation

Maxim Lobok

Moscow, Russian Federation

Sergey Loginov

Tomsk, Russian Federation

Anton Lomygin

Tomsk, Russian Federation

Ilya Lopatin

Tomsk, Russian Federation

Nadezhda Loy

Obninsk, Russian Federation

Andrey Luchin

Tomsk, Russian Federation

Yuriy Lutsenko

Tomsk, Russian Federation

Efrem Makarov

Yekaterinburg, Russian Federation

Nikita Mamedov

Moscow, Russian Federation

Yuriy Mamontov

Ekaterinburg, Russian Federation

Alexey Markov

Tomsk, Russian Federation

Roman Martynov

Tomsk, Russian Federation

Sergey Maslennikov

Moscow, Russian Federation

Alexey Medvedev

Novosibirsk, Russian Federation

Mike Melnik

Voskresensk, Russian Federation

Nikita Melnikov

Novosibirsk, Russian Federation

Andrey Menshakov

Ekaterinburg, Russian Federation

Pavel Mikhaylov

Ekatirinburg, Russian Federation

Aleksandr Milonov

Ulan-Ude, Russian Federation

Pavel Morozov

Yekaterinburg, Russian Federation

Pavel Moskvin

Tomsk, Russian Federation

Ilya Muzyukin

Ekaterinburg, Russian Federation

Vyacheslav Myshkin

Tomsk, Russian Federation

Aydana Myusova

Tomsk, Russian Federation

Artur Nassyrbayev

Tomsk, Russian Federation

Almaz Nazarov

Ufa, Russian Federation

Vitaly Nekhoroshev

Tomsk, Russian Federation

Alexey Nikolaev

Tomsk, Russian Federation

Erdem Nikolaev

Ulan-Ude, Russian Federation

Constantine Nosov

Moscow, Russian Federation

Andrey Ocheredko

Tomsk, Russian Federation

Evgeny Oreshkin

Moscow, Russian Federation

Vladimir Oreshkin

Tomsk, Russian Federation

Leonid Orlikov

Tomsk, Russian Federation

Elizaveta Osipenko

Ekaterinburg, Russian Federation

Vladimir Oskirko

Tomsk, Russian Federation

Konstantin Oskomov

Tomsk, Russian Federation

Evgeniy Ostroverkhov

Tomsk, Russian Federation

Grigory Ozur

Tomsk, Russian Federation

Alexander Pak

Tomsk, Russian Federation

Victor Panarin

Tomsk, Russian Federation

Yuri Panchenko

Tomsk, Russian Federation

Victor Paperny

Irkutsk, Russian Federation

Elena Parfenova

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Pedin

Tomsk, Russian Federation

Evgeniy Petrenko

Tomsk, Russian Federation

Elizaveta Petrikova

Tomsk, Russian Federation

Aleksei Petrov

Moscow, Russian Federation

Oleg Petrov

Moscow, Russian Federation

Vladimir Pichugin

Tomsk, Russian Federation

Sofya Pogorelova

Tomsk, Russian Federation

Artem Poloskov

Tomsk, Russian Federation

Vasily Poplavsky

Minsk, Belarus

Sergey Popov

St.Petersburg, Russian Federation

Artem Postnikov

Tomsk, Russian Federation

Sergei Preis

Tallinn, Estonia

Nikita Prokopenko

Tomsk, Russian Federation

Konstantin Prosolov

Tomsk, Russian Federation

Alexey Puchikin

Tomsk, Russian Federation

Aleksandr Pushkarev

Tomsk, Russian Federation

Do Quang Manh

Ryazan, Russian Federation

Gadjimirza Ragimkhanov

Makhachkala, Russian Federation

Bauyrzhan Rakhadilov

Ust-Kamenogorsk, Kazakhstan

Ilyas Rakhmatullin

Tomsk, Russian Federation

Ravi Ramakoti

Moscow, Russian Federation

Kamil Ramazanov

Ufa, Russian Federation

Igor Rebrov

Moscow, Russian Federation

Vasilii Ripenko

Tomsk, Russian Federation

Denis Romanov

Novokuznetsk, Russian Federation

Alexander Rousskikh

Tomsk, Russian Federation

Yulia Rubannikova

Novokuznetsk, Russian Federation

Anna Rubshtein

Ekaterinburg, Russian Federation

Vladimir Rybkin

Ivanovo, Russian Federation

Maria Rygina

Tomsk, Russian Federation

Sergei Ryzhkov

Moscow, Russian Federation

Almaz Saifutdinov

Kazan, Russian Federation

Aliia Saifutdinova

Kazan, Russian Federation

Mikhail Salnikov

Novosibirsk, Russian Federation

Kuanysh Samarkhanov

Kurchatov, Kazakhstan

Filipp Saprykin

Tomsk, Russian Federation

Konstantin Savkin

Tomsk, Russian Federation

Roman Sazonov

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Schitov

Moscow, Russian Federation

Irina Schweigert

Novosibirsk, Russian Federation

Natalia Semeniuk

Tomsk, Russian Federation

Viacheslav Semenov

Tomsk, Russian Federation

Maxim Shandrikov

Tomsk, Russian Federation

Ivan Shanenkov

Tomsk, Russian Federation

NAVIN KUMAR SHARMA

INDORE, India

Konstantin Sharypov

Ekaterinburg, Russian Federation

Valentin Shekhovtsov

Tomsk, Russian Federation

Daria Shepel

Tomsk, Russian Federation

Alexey Shevelev

Tomsk, Russian Federation

Zhen Shi

Nanning, China

Vladislav Shin

Tomsk, Russian Federation

Evgeny Shipko

Novosibirsk, Russian Federation

Valery Shklyaev

Tomsk, Russian Federation

Valery Shklyaev

Tomsk, Russian Federation

Dmitry Shmelev

Ekaterinburg, Russian Federation

Valery Shpak

Ekaterinburg, Russian Federation

Vladimir Shugurov

Tomsk, Russian Federation

Andrei Shumeiko

Moscow, Russian Federation

Evgeniy Shustin

Fryazino, Russian Federation

Dmitriy Shutov

Ivanovo, Russian Federation

Dmitrii Sidelev

Tomsk, Russian Federation

Dmitry Sinelnikov

Moscow, Russian Federation

Aleksey Sitnikov

Tomsk, Russian Federation

Viktor Skakun

Tomsk, Russian Federation

Nelli Skripnikova

Tomsk, Russian Federation

Andrey Skryabin

Moscow, Russian Federation

Alena Sludnova

Samara, Russian Federation

Igor Sokolov

Kurchatov, Kazakhstan

Dmitry Sorokin

Tomsk, Russian Federation

Ivan Sorokin

Fryazino, Russian Federation

Sergey Sorokin

Tomsk, Russian Federation

Kirill Sosnin

Novokuznetsk, Russian Federation

Andrey Stepanov

Tomsk, Russian Federation

Olga Stepanova

Saint Petersburg, Russian Federation

Nikolay Strokin

Irkutsk, Russian Federation

Dmitry Subbotin

St. Petersburg, Russian Federation

Alexander Surov

St.Petersburg, Russian Federation

Alexey Suslov

Tomsk, Russian Federation

Sergey Sysoev

Saint-Petersburg, Russian Federation

Gaiaz Tazmeev

Naberezhnye Chelny, Russian Federation

Kharis Tazmeev

Naberezhnye Chelny, Russian Federation

Victor Telekh

Moscow, Russian Federation

Anton Teresov

Tomsk, Russian Federation

Victor Tikhonov

Obninsk, Russian Federation

Boris Timerkaev

Kazan, Russian Federation

Aleksandr Tsimmerman

Tomsk, Russian Federation

Mikhail Tsventoukh

Moscow, Russian Federation

Bulat Tsyrenov

Ulan-Ude, Russian Federation

Dmitrii Tsyrenov

Ulan-Ude, Russian Federation

Konstantin Tumashevich

Moscow, Russian Federation

Aleksandr Tyutrin

Irkutsk, Russian Federation

Igor Uimanov

Ekaterinburg, Russian Federation

Viktor Ustiuzhanin

Novosibirsk, Russian Federation

Ruslan Vafin

Ufa, Russian Federation

Bezborodov Valeri

Tomsk, Russian Federation

Eduard Vardanyan

Ufa, Russian Federation

Tatiana Vasilieva

Dolgoprudny, Russian Federation

Yuliya Vassilyeva

Tomsk, Russian Federation

Igor Vizgalov

Moscow, Russian Federation

Lev Volodin

Moscow, Russian Federation

Oleg Volokitin

Tomsk, Russian Federation

Evgeny Vorobyev

Moscow, Russian Federation

Maxim Vorobyov

Tomsk, Russian Federation

Yuliya Vympina

Tomsk, Russian Federation

Mikhail Yadrenkin

Novosibirsk, Russian Federation

Evgeny Yakovlev

Tomsk, Russian Federation

Vladislav Yakovlev

Tomsk, Russian Federation

Saniya K. Yerezhepova

Aktobe, Kazakhstan

Yury Yurjev

Tomsk, Russian Federation

Viktor Yurov

Karaganda, Kazakhstan

Yury Yushkov

Tomsk, Russian Federation

Dmitrii Zaguliaev

Novokuznetsk, Russian Federation

Alexander Zakharov

Tomsk, Russian Federation

Dmitriy Zakrevsky

Novosibirsk, Russian Federation

Valentina Zavalova

Shatura, Russian Federation

Yury Zemskov

Yekaterinburg, Russian Federation

Aleksey Zenin

Tomsk, Russian Federation

Cheng Zhang

Beijing, China

Andrey Zherlitsyn

Tomsk, Russian Federation

Yurii Zhidik

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Zolotorev

Tomsk, Russian Federation

Denis Zolotukhin

Tomsk, Russian Federation

Nikolay Zubarev

Ekaterinburg, Russian Federation